قم، خیابان امام، بعد از میدان امام، جنب 16 متری چمران، پلاک 127، ساختمان میهن تصفیه

025-3670-9398

info@mihantasfieh.com
EN | AR

بازچرخانی آب خاکستری - شرکت میهن تصفیه

شرکت میهن تصفیه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم های اسمز معکوس

Card image

بازچرخانی آب خاکستری

در هر ساختمان 3 نوع آب وجود دارد؛آب سیاه، آب سفید و آب خاکستری.آب سیاه، همان فاضلاب دستشویی وتوالت هاست.

آب خاکستری چیست؟
در هر ساختمان  3 نوع آب وجود دارد؛ آب سیاه، آب سفید و آب خاکستری.آب سیاه ، همان فاضلاب دستشویی وتوالت هاست.آب سفید، آبی است که در لوله ها جریان دارد وآب خاکستری آب  تولیدی ناشی از شستشوی لباس و لباسشویی ، وان حمام، دوش حمام، روشوئی و بخشی از هرزآب ظرفشوئی آشپزخانه است.  
تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که آبیاری فضای سبز با پساب خانگی هم ممکن است ؟

اگر بتوان فاضلاب تولیدی این بخش ها را توسط لوله کشی جداگانه ای در محل مناسبی در داخل ملک جمع آوری کرد و یک سیستم تصفیه آب ساده و مقدماتی برای این پساب جمع شده اجرا نمود، به سادگی این بخش از فاضلاب خانگی می تواند بجای سرازیر شدن به شبکه فاضلابرو ، دوباره به مصارف خاصی در داخل همان مجموعه یا خارج ازآن برسد . این مصارف به صورت عمده شامل آبیاری فضای سبز شهری  یا آبیاری فضای سبز خانگی  مثل باغچه، استفاده در فلاش تانک توالت ها، تغذیه منابع آب زیرزمینی و نظایر آنهاست . 


بهتر است بدانیدآب خاکستری بیش از ۸۰ درصد فاضلاب تولیدی در منازل و ادارات را تشکیل می دهد. 

به این ترتیب استفاده از آب خاکستری باعث می شود نیاز برداشت کمتری از منابع آب زیرزمینی و سطحی وجود داشته باشد که این کار علاوه بر حفظ منابع آب های زیر زمینی کشور، به حفظ محیط زیست هم کمک می کند.
 همچنین استفاده از آب خاکستری باعث کاهش بار آلی فاضلاب و آلودگی مجاری مربوط به فاضلاب روها می شود و مقدار فاضلاب تولیدی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد که منجر به کاهش مصرف انرژی هم خواهد شد. گرچه کم شدن مقدار بار هیدرولیکی فاضلاب ناشی از این اقدام خود به عنوان عاملی نامطلوب در تغییر پارامترهای اولیه طراحی خطوط، کلکتورها و تصفیه خانه های فاضلاب مطرح است اما به هر حال تفکیک فاضلاب در مبداء و بازچرخانی آن در محل از جمله راهکارهای موثر در کاهش نیاز آبی در دنیا محسوب می شود.
در عین حال این موارد هم باید درنظر گرفته شوند.
۱.  آب خاکستری آشامیدنی نیست. 
۲.  با آب خاکستری را نباید آبپاشی کرد یا نباید روی قسمت های مختلف گیاه افشانه بشود، بلکه سیستم آبیاری باید زیرسطحی باشد.
۳.  آب خاکستری را نباید به مدت طولانی ذخیره کرد، ماندن آب خاکستری در یک محل به صورت راکد خود باعث آلودگی می شود.
۴.  آب خاکستری داغ نباید وارد باغچه یا زمین کشاورزی بشود و قبل از استفاده باید حرارت فاضلاب تصفیه شده از دست برود. برای بازچرخانی یا استفاده مجدد این آب لازم است در زمان اجرای تاسیسات داخلی هر ملک، فاضلاب خروجی بخش هایی که گفته شد از بقیه جدا بشوند و در واقع شبکه واحد به دو شبکه مجزا برای جمع آوری فاضلاب تبدیل شود.
با استفاده از این روش میتوان مقادیر بسیار زیادی از منابع آب زیرزمینی ایران را  حفظ نمود چرا که حفظ منابع آبی کشور بر عهده ی همه ی ماست و ما در مقابل آیندگان مسئولیم.
 

درخواست مشاوره

بازدید کننده محترم: جهت دریافت رایگان خدمات مشاوره کارشناسان از طریق ثبت نام در فرم روبرو اقدام فرمایید.