قم، خیابان امام، بعد از میدان امام، جنب 16 متری چمران، پلاک 127، ساختمان میهن تصفیه

025-3670-9398

info@mihantasfieh.com
EN | AR

آب پنهان چیست؟ - شرکت میهن تصفیه

شرکت میهن تصفیه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم های اسمز معکوس

Card image

آب پنهان چیست؟

آب یکی از حیاتی‌ترین عناصر برای حفظ بقا و محیط زیست است. اهمیت موضوع آب و نقش موثر و غیرقابل انکار آن در زندگی موجب شده تا مبحثی به نام آب پنهان hidden water به وجود بیایید.

به میزان آبی که هر فرد در مصارف روزانه خود از قبیل شست‌وشو، نوشیدن مایعات، نظافت، پختن غذا ودر بحش کشاورزی به میزان آبی که از لحظه شروع تا پایان مرحله به سرانجام رسیدن کالا یا فرآورده محاسبه می‌شود را،آب پنهان می‌گویند.آب پنهان اثر خود را در چرخه ی تولید می گذارد ولی در محصول نهایی اثری از آن نیست.به همین دلیل به آن «آب مجازی» یا آب پنهان گفته می شود. 
با توجه به توضیحات بالا می‌توان دو مفهوم آب واقعی و آب مجازی را در کنار هم قرار داد. آب واقعی همان آبی است که در کل فرایند تولید مصرف شده و آب مجازی همان میزان آبی است که ممکن است در بافت و نسوج محصول نهایی به میزان بسیار کم وجود داشته باشد.
 متاسفانه طی چند دهه اخیر گرم شدن تدریجی کره زمین، افزایش جمعیت و مصرف بی‌رویه منجر به بحران کم‌آبی و حتی در برخی مناطق منجر به خشکسالی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موسسه‌ای به نام ردپای آب (The Water Footprint Network) استانداردهای لازم را برای ارزیابی میزان آب واقعی تدوین می‌کند. این نهاد در سال ۲۰۰۸ میلادی تاسیس شده است تا با  تدبیر مصرف درست و هوشمندانه آب از اتلاف این مایه حیات جلوگیری شود وهمچنین  با ارائه راهکارهای نوین برای کاهش مصرف آب در زندگی روزمره سعی کرده تا بحران کم‌آبی را در سراسر جهان مدیریت کند.
    
چه میزان آب برای تولید چه محصولی؟
بیایید با هم نگاهی به میزان مصرف آب برای تولید چند کالای معمولی و فراورده غذایی بیاندازیم.
برای تولید یک ورقه کاغذ A۴ حدود ۱۰ لیتر آب، برای یک گوجه فرنگی ۱۳ لیتر، برای یک سیب ۷۰ لیتر، برای یک برش نان ۱۳۵ لیتر، برای یک فنجان قهوه ۱۴۰ لیتر، برای یک پاکت چیپس ۱۸۵ لیتر، برای یک لیوان شیر ۲۰۰ لیتر، برای یک همبرگر ۲۴۰۰ لیتر، برای یک تی‌شرت نخی ۴۱۰۰ لیتر و برای تولید یک کفش چرمی مردانه ۸۰۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانستن این اطلاعات چه فایده‌ای دارد ؟
کاربرد این اطلاعات کمک به برنامه‌ریزی صحیح برای مدیریت مصرف آب است. استفاده از تکنیک‌های آبیاری، بهینه‌سازی مصرف آب در صنعت (شامل بازیافت و بازمصرف آب)، ترویج فرهنگ استفاده طولانی‌تر از کالاهایی که برای تولید آن‌ها آب زیادی مصرف می‌شود (مانند تی‌شرت و کفش چرمی )،استفاده مجدد یا تغییر کارکرد این گونه کالاها، ترویج فرهنگ استفاده درست از آب و ... می‌تواند به دولت‌ها در برنامه‌ریزی برای مصرف بهینه آب کمک کند.  
در ایران 80% مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت هست.20% تو بخش آشامیدنی ست. و آن وقت صرفه جویی فقط مربوط به مصرف مردم است. و همان طورکه در پی فرهنگسازی درست مصرف کردن آب در بخش فردی روزانه هستیم، در بخش کشاورزی و صنعت هم در پی فرهنگ سازی  درست مصرف کردن آب باشیم.

درخواست مشاوره

بازدید کننده محترم: جهت دریافت رایگان خدمات مشاوره کارشناسان از طریق ثبت نام در فرم روبرو اقدام فرمایید.