قم، خیابان امام، بعد از میدان امام، جنب 16 متری چمران، پلاک 127، ساختمان میهن تصفیه

025-3670-9398

info@mihantasfieh.com
EN | AR

آب سخت (hard water) - شرکت میهن تصفیه

شرکت میهن تصفیه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم های اسمز معکوس

Card image

آب سخت (hard water)

آب سخت(Hard water) آبی است که در آن مقدار زیادی مواد معدنی حل شده، عمدتا کلسیم و گاهی اوقات منیزیم وجود دارد. وقتی که آب باران از روی سنگ های نرم عبور می کند، بعضی از مواد معدنی سنگ ها در آب حل شده و آن را سخت می کند ....

و آب خالص یا همان آب سبک ماده‌ ای به آبی گفته میشود که بی‌رنگ، بی‌بو و بي‌مزه. فرمول شیمیایی آن H2O است، یعنی هر مولكول آب از پيوند دو اتم هیدروژن به یك اتم اكسیژن ساخته‌ شده است. درحالی‌ که اگر در یک نمونه مولکول آب به‌ جای اتم‌ های هیدروژن آن، اتم دوتریم جایگزین شود که  آب‌ سنگین به وجود می آید 
و تفاوت آب سخت با آب سنگین در این هست که  آب سخت دارای املاح معدنی بوده و روش‌های نرم‌سازی ویژه خود را دارد ولی آب‌ سنگین از جایگزینی‌ اتم های دوتریم با هیدروژن تولید می‌شود.
سخت بودن آب هیچ گونه خطری برای سلامتی ندارد. در جوامعی که از آب سخت استفاده می کنند، میزان شیوع بیماری های قلبی عروقی کاهش می یابد. سختی آب به عنوان فاکتور کیفیتی آب آشامیدنی در نظر گرفته نمی شود.

انواع سختی آب :
سختی موقت
سختی دایم
کربنات های کلسیم و منیزیم در آب نامحلول می باشند ولی زمانی که دی اکسید کربن در کنار آن ها قرار می‌گیرد آنها را به صورت بی کربنات های محلول در آب درمی‌آورد. حال اگر با جوشاندن، دی اکسید کربن را از آب خارج کنیم بی کربنات های محلول مجدداً به صورت کربنات نامحلول در آمده و رسوب می‌کنند و از آب خارج می‌شوند. به این دسته از مواد موجود در آب که با جوشاندن خارج می‌شوند سختی موقت گویند.
مابقی نمک‌های منیزیم و کلسیم باقی‌مانده در آب که با جوشاندن از بین نمی‌روند را سختی دائم گویند. این مواد کلرورها، سولفات‌ها و یا نیترات‌های کلسیم و منیزیم می‌باشد.

 

تی دی اس TDS کل مواد جامد محلول در آب است، که این میزان را با واحد PPM(میزان ذرات محلول موجود در ۱ میلیون از ذرات حلال) بیان می‌کنند و در واقع واحدی برای سنجش میزان ذرات موجود در آب است.

مواد محلول در آب ممکن است از نظر ماهیت «آلی» یا «معدنی» باشند.
الف : مواد غیر آلی (معدنی) محلول در آب :  مواد معدنی (مانند نیترات، نیتریت، منیزیم و …)، فلزات (همانند سرب، آهن، جیوه و …) و گازها (مانند کلر) می‌باشند.
ب : مواد آلی محلول در آب:  مواد حاصل از تجزیه گیاهان، مواد شیمیایی آلی و گازهای آلی، اجزای آلی محلول در آب می‌باشند. آلاینده‌های آلی ممکن است باعث بو، رنگ و طعم نامطبوع آب شوند.
از میزان TDS آب با عنوان سختی آب نیز نام برده می‌شود به عبارتی هرچه میزان TDS بیشتر باشد سختی آب بیشتر است.

میزان مجاز TDS و یا سختی چقدر است؟
در خصوص مقدار مطلوب سختی مطلوب آب در استانداردها و منابع مختلف مقادیر متفاوتی بیان شده است (مقداری از ۷۰ تا ۱۲۰ PPM)  
اما آنچه که مسلم است هرچقدر ناخالصی‌های محلول در آب (خصوصاً آن دسته از ناخالصی‌ها که برای بدن مضر هستند نظیر نیترات) کمتر باشد آب گواراتر و سالم تر خواهد بود.
راه کاهش TDS یا املاح آب چیست؟
شاید به جرأت بتوان گفت موثر ترین روش برای رهایی از سختی آب، استفاده از دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس است، 
این دستگاه‌ها دارای فیلتر با تکنولوژی بسیار بالا بوده که می‌تواند با دقت ۰٫۰۰۰۱ میکرون ذرات موجود در آب را جدا کند و تقریباً به جز مولکول‌های آب به ذرات دیگر اجازه عبور ندهد، نام این فیلتر ممبران است و دستگاه‌های تصفیه اب به روش اسمز معکوس در کنار چندین فیلتر دیگر و در ردیف چهارمین فیلتر قرار می‌گیرد. همچنین جهت عبور جریان آب از غشای ممبران در این دستگاه‌ها موتور الکتریکی برای تامین جریان تعبیه شده است.
یکی از راه های زدودن سختی آب استفاده از سختی گیر می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا قیمت دستگاه سختی گیر می توانید به قسمت مربوطه یا با شماره تلفن شرکت  02536709399 -02536709398  تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

درخواست مشاوره

بازدید کننده محترم: جهت دریافت رایگان خدمات مشاوره کارشناسان از طریق ثبت نام در فرم روبرو اقدام فرمایید.