قم، خیابان امام، بعد از میدان امام، جنب 16 متری چمران، پلاک 127، ساختمان میهن تصفیه

025-3670-9398

info@mihantasfieh.com
EN | AR

اهمیت آب تصفیه شده برای دام و طیور - شرکت میهن تصفیه

شرکت میهن تصفیه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم های اسمز معکوس

Card image

اهمیت آب تصفیه شده برای دام و طیور

آب، مهمترین ماده غذایی برای مرغ‌ها است. با این که ضرورت فراهم بودن آب کافی، و در دسترس بودن آسان آن برای مرغ‌ها به خوبی دانسته شده است، اما به تأثیر کیفیت آب در عملکرد مرغ‌ها، در بسیاری از مرغداری‌ها اهمیت به سزایی داده نمی‌شود...

فراهم کردن آب پاکیزه و سالم، برای این که مرغ‌های گوشتی بهترین عملکرد را داشته باشند، بسیار اهمیت دارد.

کانال های آبیاری اغلب به عنوان منابع برای آب آشامیدنی دام مورد استفاده قرار می گیرند اما اغلب از منابع دیگر، از جمله منابع بی کیفیت استفاده می شود. آب بسیار شور یا آب حاوی عناصر سمی ممکن است برای سلامتی حیوانات خطرناک باشد و حتی ممکن است شیر ​​یا گوشت آنها برای مصرف نامناسب باشد. در چنین مواردی، تهیه یک جایگزین با کیفیت خوب می تواند مشکل را به حداقل برساند.

استفاده از آب معدنی برای حیوانات
در مناطق خشک و نیمه خشک جهان، دام ها معمولا برای چندین ماه سالانه آب آشامیدنی ضعیف یا ناقص استفاده می کنند. این منابع از چاه های کوچک، کانال ها، جریان ها و یا حفره های آب استفاده می کنند که تنها برای آبیاری مناسب است. گاهی اوقات چنین آبی دارای نمک زیاداست که ممکن است موجب تخریب فیزیولوژیکی یا حتی مرگ در دام شود. اثر اصلی آن افسردگی اشتها، که معمولا ناشی از عدم تعادل آب است. شایع ترین عوارض آب حاوی سطح بالایی از منیزیم است.

آب مورد استفاده جهت شرب دام و طیور باید از استانداردهای فیزیكی، شیمیایی و میكروبی مناسبی برخوردار باشد تا در ضمن حفظ سلامت دام و طیور، تولید حداكثر بخش صنعتی را نیز حفظ گردد. آب شرب باید از لحاظ كیفی كاملاً شفاف، بی رنگ، فاقد طعم و مزه خاص، فاقد بو و دارای درجه حرارت مناسب بوده، pH آن باید خنثی و میزان املاح محلول در آن مطابق با استانداردهای شرب دام و طیور باشد.در میان تمامی پارامترهای فیزیكی و شیمیایی، میزان كل املاح محلول موجود در آب (TDS) ، مهمترین فاكتور تعیین كننده جهت شرب دام و طیور محسوب می گردد. بطوریكه استفاده بیش از حد از آب شور می تواند سبب بیماری جاندار گشته و مرگ آن را به دنبال داشته باشد. بطور خلاصه باید خاطر نشان كرد كه افزایش مقادیر برخی یونها در  آب باعث بروز مشكلات در انواع دام و طیور می شود. به عنوان مثال در صورتیكه آب شرب دارای مقادیر بالای نیترات باشد، می تواند سبب مرگ دام گردد. 

سطح میکروب‌های موجود در آب، مقدار مواد معدنی، و ظرفیت بافرینگ آب عواملی هستند که در انتخاب اسیدی‌فایر، و ضدعفونی‌کننده‌ای که باید در مرغداری به کار برده شوند می‌باید در نظر گرفته شوند. به کیفیت آب نوشیدنی مرغ‌ها، بیشتر وقت‌ها دیر توجه می‌شود در حالی که تأمین آب پاکیزه و مطمئن، تأثیر بسیار بزرگی روی عملکرد گله می‌گذارد. اگر شما با ضعف عملکرد گله روبرو هستید و دیگر عوامل احتمالی را رسیدگی کرده‌اید، نمونه آب نوشیدنی گله را برای تعیین مقدار باکتری‌ها و سطح مواد معدنی، به آزمایشگاه بفرستید، زیرا آلوده‌کننده‌های آب می‌توانند سبب ضعف عملکرد گله باشند. بالا بودن سطح کل مواد حل نشده در آب، بزرگترین آسیب‌ها را به تولید مرغداری می‌زند. باید توجه داشت که در هوای گرم و همچنین افزایش میزان نمک جیره ، مصرف آب بطور طبیعی افزایش می یابد تغییر مصرف آب ممکن است ناشی از بروز بیماری نیز باشد که در این حالت معمولا کاهش خواهد یافت.

آب با املاح بالا مي تواند موجب مرگ و مير دام ها شود. تاثيرات TDS بالا به طور معمول موجب برهم خوردن تعادل آب مي شود و كمتر به اثر يون بخصوص ارتباط دارد، البته برخي از يون ها مي توانند مشكلات خاصي را به وجود آورند. مواد محلول در آب ممکن است علاوه بر مضر بودنشان ، موجب تغیر فرمول غذائی یا جیره مصرفی شوند و یا ممکن است آب را غیر قابل مصرف سازند.

 

درخواست مشاوره

بازدید کننده محترم: جهت دریافت رایگان خدمات مشاوره کارشناسان از طریق ثبت نام در فرم روبرو اقدام فرمایید.